Our range of products include flour packing machine, atta packing machine 5kg 10 kg and 5kg 10kg wheat flour packing machine.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Fill Range | Up to 1 kg |
| Filling System | Auger Filler |
| Packaging Speed | 15-40 pouches/min |
| Usage/Application | Wheat Flour (Atta) |
| Pouch Type | Center Seal |
| Contact Parts Material | Stainless Steel 304 |
| Batch Coding | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1000 Pouch Per Hour |
| Brand | Gem Pack |
| Voltage | 440V 50hz three Phase |
| Filler Type | Auger Filler |
| Pouch Styles | Center Seal |
| Power Consumption | 2.5 KW |
| Controlled Through | PLC & HMI |
| Max Roll Width | 820MM |
| Film Thickness | 110 Micron |
| Outer Dia Of The Film Roll | 450MM |
| Packaging Range | 5 Kg & 10 Kg |
| Batch Cutting | Yes |
| Sealer Heating System | PID |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1000 Pouch Per Hour |
| Brand | Genius engineering machines |
| Voltage | 440 V 3 phase |
| Packaging Application | Flour |
| Filler Type | Servo Driven Auger filler |
| Pouch Styles | pillow type ( back seal) |
| Power Consumption | 10 KW |
| Controlled Through | PLC |
| Max Roll Width | 850mm |
| Outer Dia Of The Film Roll | 400mm |
| Packaging Range | 5Kg & 10kg |
| Batch Cutting | yes pneumatic cutter based. |
| Date Printing Device | TIJ printing machine (optional) |
| Sealer Heating System | PID |
| Film Guard Mechanism | Web Alighner ( Optional) |
| Compressed Air Consumption | 8 CFM |
| Pouch Counter | Yes |
| Temperature Controller | Yes |
| Cladding | SS |
| Packaging Material | PP |
| Number Of Tracks | single |
| Machine Weight | Approx. 1.2 ton |
| Feeding Head | single |
| Inner Core Dia Of Film Roll | 75mm |
| Maximum Film Width | 850mm |
| Packaging Speed | Approx. 12 to 15 pouches per min |
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India