Our range of products include automatic linear weighing machines, sasti packing machine, soya chunks packing machine, 3 side sealed ffs pouch packaging machine, chilli flakes pouch packaing machine and collar type ffs pasta packing machine.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Application | Snacks (Chips; Namkeen; Puffs), Dry Fruits & Nuts, Granules (Sugar; Rice; Tea; Pulses) |
| Filling Ranges | 25- 50 Pouches/m |
| Pouch Capacity (Weight/Volume) | 10gm to 500gm |
| Capacity | 1001- 2500 Pouch per hour |
| Pouch Capacity | 200-400 grams |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Type | Pneumatically driven |
| Usage/Application | Granules |
| Filing Type | Linear weigher |
| Main Motor | 1/2 HP |
| Compressed Air Requirements | 6 CFM |
| Feeding Head | Linear weigher |
| Phase | Single phase |
| Voltage | 220v |
| Power Consumption | 4 kw |
| Packaging Material | Laminated film |
| Driven Type | Pneumatic |
| Machine Control System | PLC |
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Plastic |
| Sealing Type | Center Seal |
| Surface Finish | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 V 50hz |
| Power | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Easy to Operate / Less Servicing
Required , Operator Friendly / Low
Maintenance Machine , Very Low Down
Time / Increased productivity
Multi-Purpose ,Customization (as per Products)
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Machine Power | 1 HP |
| Driven Type | Pneumatic |
| Usage/Application | Powder |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V 50HZ SINGLE PHASE / THREE PHASE |
| Weight | 200kg |
| Filing Type | CUP FILLER |
| Brand | GEM PACK |
| Pouch Capacity | 200 grams |
| Compressed Air Requirements | YES |
| Sealer Heating System | PNEUMATIC SEALERS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 165000 / Unit Get Latest Price
| Product Type | Granules, Powder |
| Automation Level | Automatic |
| Machine Type | Cup Filler FFS |
| Filler Type | Cup Filler |
| Packaging Speed | 40–60 ppm |
| Number Of Filling Heads | 6 |
| Machine Alignment | Vertical |
| Pouch Type | Center Seal |
| Power | 1 hp |
| Film Type | Laminated Roll |
| Feeding System | Cup Filler |
| Production Speed | 40 pouches/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 300 kg |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Voltage | 220 v |
| Finishing | Stainless Steel Finish |
| Brand | Genius |
| Sealing Type | Three Sided Seal |
| Filling Range | 1gm to 10gm |
| Speed | Approx 60- 70 Pouches per minute |
| Heater Load | 150 W x 2 Nos |
| Power Consumption | 1.5 Kw |
| Power Supply | 220 V,50 Hz,Single Phase |
| Machine Body Material | SS |
| Net Weight | 350 Kgs (Approx.) |
| Caster Wheels | PU |
Minimum order quantity: 1 Unit
Application: Tablets, Pan masala, Tobacco, Jaljeera, Cereals, Coffee Powder, Tea, Detergents, Pharmaceutical Powder, Namkeen , Henna Etc.
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Machine Power | 1 HP |
| Driven Type | Mechanical |
| Pouch Length | 2 |
| Voltage | 220V 50 Hz Single Phase |
| Weight | 200kg |
| Filing Type | Cup Filler |
| Brand | Gem Pack |
| Pouch Capacity | 10 grams |
Minimum order quantity: 1 Piece
Tablets, Pan masala, Tobacco, Jaljeera, Cereals, Coffee Powder, Tea, Detergents, Pharmaceutical Powder, Namkeen , Henna Etc.
PACKAGING RANGE : 1 gm -10gm/ 10gm-50gm/20gm-100gm₹ 1250000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Genius |
| Machine Type | Automatic |
| Packing Speed | Approx. 45-50 Pouches Per Minute |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 10 KW |
| Filling Range | 50gm,100gm & 200gm |
| HMI | 5. 7" (color touch screen) |
| Machine Body Material | SS |
Option of Higher Speed,Time Saving /Space Saving/Power Saving /Economical,Option of 4-12 Tracks (Depends on Pouch width)
₹ 165000 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Genius |
| Caster Wheels | PU |
| Filling Range | 1gm to 10gm |
| Heater Load | 150 W x 2 Nos |
| Material Grade | SS 304 |
| Net Weight | 350 Kgs (Approx.) |
| Power Consumption | 1.5 Kw |
| Sealing Type | Four Sided Seal |
| Speed | Approx 35- 40 Pouches per minute |
| Powder Supply | 220 V,50 Hz,Single Phase |
Tablets, Pan masala, Tobacco, Jaljeera, Cereals, Coffee Powder, Tea, Detergents, Pharmaceutical Powder, Namkeen , Henna Etc.
PACKAGING RANGE : 1 gm -10gm/ 10gm-50gm/20gm-100gm/50gm-250gm₹ 600000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Filing Type | Cup Filler |
| Brand | Genius |
| Usage/Application | Powder |
| Material | S.S |
| Sealing Type | Center Seal |
| Country of Origin | Made in India |
| Compressed Air Required | 6 CFM @ 6Kg/cm2 |
| Caster Wheel | PU |
| Electrical Supply and Requirement | 3 Phase,415 VAC +/- 10% |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Filling Range | 250gm - 1000gm |
| Voltage | 415V |
| Power Consumption | 5 KW |
| Sealing Type | Center Seal |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Genius |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Stainless Steel |
₹ 700000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | Approx 25-30 pouches per minute |
| Pouch Capacity | 50gm, 100gm, 250gm |
| Sealing Type | Center Sealing |
| Usage/Application | Powder |
| Power Consumption | 2.75 Kw (approx.) |
| Machine Power | 1-2 HP |
| Brand | Genius |
| Electrical Supply and Requirement | 220VAC +/- 10%,50 Hz,Single Phase |
Model No. GEM-50C (VOLUMATRIC CUP FILLER BASED)APPLICATION: Free flowing Granules Like Tea , Suger, Rice, Grains, Lentils, Namkeens, Puff Corns, Seeds, Semolina, Fertilizers , Jeera, Rai Dana , Peanuts Etc.Packaging Range: 50gm-250gm / 100gm-500gm / 200gm-1kg.
₹ 400000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Genius |
| Packaging Type | 4 side seal |
| Power Consumption | Approx 2.5 KW |
| Material | Stainless Steel |
| Filling Range | 50 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Application | Grease |
| No of Tracks | Single Track |
| Sealing Type | 4 Sided Sealing |
| Machine Packing Speed | Approx 30- 35 Sachets Per Minute Per Track |
| Main Motor | 1 Hp |
| Electrical Supply and Requirement | 415 VAC +/- 10% |
| Compressed Air Required | 6 CFM |
Minimum order quantity: 1 Unit
Liquids Products Like Food Paste, Tomato Ketchup, Ginger Garlic paste, Imli Paste, Edible Oil, Mustard Oil, Flavored Milk, Liquid Hand Sanitizer, Coconut Oil, Car Shampoo, Honey Etc. Packaging Range: 50ml-250ml / 100ml-1000ml
₹ 420000 / Unit Get Latest Price
| Driven Type | Electric |
| Brand | Genius |
| Packaging Type | 4 Side Seal Sachets |
| Power | 3 KW |
| Filling Range | 10 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Automatic Grade | Automatic |
| Machine Packing Speed | Approx 30- 35 Sachets Per Minute Per Track |
| Electrical Supply and Requirement | 415 VAC +/- 10% |
| Compressed Air Required | 6 CFM |
₹ 375000 / Unit Get Latest Price
| Power Consumption | Approx 2.5 KW |
| Brand | Genius |
| Filling Range | 10 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Packing Speed | Approx 30- 35 Sachets Per Minute Per Track. |
| Electrical Supply and Requirement | 415 VAC +/- 10% |
| Model Number | GE-70SL |
| No of Tracks | Single Track |
| Sealing Type | 4 Sided Sealing |
| Main Motor | 1HP |
| Compressed Air Required | 6 CFM |
Liquids Products Like Food Paste, Tomato Ketchup, Ginger Garlic paste, Imli Paste, Edible Oil, Mustard Oil, Flavored Milk, Liquid Hand Sanitizer, Coconut Oil, Car Shampoo, Honey Etc.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 KW |
| Model Name/Number | GEM-50C |
| Machine Capacity | 500gm & 1000gm |
| Packaging Type | Fully Automatic |
| Brand | Genius |
| Usage/Application | For pouch packaging |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440v |
| Compressed Air | 6 CFM |
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Power | 5 KW |
| Usage/Application | Grain Packaging |
| Model Name/Number | GEM-50 |
| Packaging Type | Fully Automatic |
| Sealing Type | Center Seal |
| Brand | Genius |
| Driven Type | Electric |
| Filling Range | 500gm - 1000gm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
₹ 400000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Genius |
| Bag Type | Center seal/ Three side/ Four side seal |
| Production Speed | Approx 12-20 Pouches per minute. (Also depends upon product & its quantity to be filled) |
| Max Roll Diameter | 480 mm |
| Supply Voltage | 220 V,1 Phase,50 Hz |
| Power Requirement | 3 Kw |
| Air Requirement | 6 kg / cm2 |
| Machine Weight | 500 kg |
Features:
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Filling Heads | 02 |
| Material | Stainless Steel |
| Sealing Type | Center Seal |
| HMI | 5.7" Touch screen color (Siemens/ Delta/ Schneider make) |
| Body Material | Stainless Steel-304 |
| Brand | Genius |
| Filling Accuracy | +0.5 to 0.8%. |
| Electrical Supply and Requirement | 3 Phase,415 VAC +/- 10% |
| Machine Type | Automatic |
| Auger Servo Motors and Drives | 2 KW (Schneider/ Delta make) |
₹ 1200000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Model Name/Number | GE60TC |
| Brand | Genius |
| Filling Accuracy | +0.5 - 0.8%. |
| Electrical Supply and Requirement | 3 Phase,415 VAC +/- 10% |
| Body Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Unit
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs
₹ 340000 / Unit Get Latest Price
| Sealing Type | Center Sealing |
| Brand | Genius |
| Power Consumption | 2.75 Kw (approx.) |
| Machine Speed | Approx 25-30 Pouches Per Minute. |
| Electrical Supply and Requirement | 220VAC +/- 10% |
| Filling Range | 20gm,50gm & 100gm |
| Electrical Supply | Single Phase,Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Machine Application | Pouch Packing |
| Product Form | Solid Parts |
| Filling Range | 1gm to 250gm |
| Material To Be Packed | Pouch |
| Container Type | Pouch |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Output | 30-40 ppm |
| Driven Type | Electric |
| Structure Material | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India