Offering you a complete choice of products which include chhole masala packing machine, cumin seeds pouch packing machine, flours pouch packaging machine, garam masala packing machine, chicken masala packing machine and chat masala packing machine.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Powder |
| Filling Range | 500–1000 g |
| Machine Type | Collar Type FFS |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Center Seal |
| Feeding System | Auger Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Film Type | BOPP |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | SS304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 70 Piece/Min |
| Usage/Application | CUMIN SEEDS POUCH PACKING MACHINE |
| Material To Be Processed | Whole Spices |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | GEM PACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Dry fruits, Chips, Kurkure, Frymes,Baby rings, Namkeens , Puff Corns, Snacks, Macaroni, Pasta, Grains, Rice, Lentils, Tea, Sugar, Soya Chucks, Fertilizers, Semolina, Rice Powder and Others Regular and irregular Granules.
Packaging Range : 50gm to 1kg / 500gm-2kgs.
₹ 800000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Genius |
| Power Consumption | 5 KW |
| Production Speed | Approx. 30-35 Pouches Per Minute |
| Country of Origin | Made in India |
| Filling Range | 500gm - 1000gm |
| Machine Type | Automatic |
| Filling Accuracy | +/-1-2% |
| Electrical Supply and Requirement | 3 Phase,415 VAC +/- 10% |
Minimum order quantity: 01 Unit
Machine is Elegant, Castor Mounted:Looks Appealing, Easy to Install and Move
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Powder |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Collar Type FFS |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Center Seal |
| Feeding System | Auger Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Film Type | BOPP |
| Driven Type | Electric |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
| Print Mark Control | Without Photocell |
| Structure Material | SS304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Powder |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Collar Type FFS |
| Usage/Application | Packaging |
| Pouch Capacity | 50 grams |
| Feeding System | Auger Filler |
| Packaging Speed | 50–70 ppm |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Film Type | BOPP |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | SS304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Pouch |
| Pouch Type | Center Seal |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India