Offering you a complete choice of products which include green cardamom packaging machine, auger filler pouch packing machine, dry chilli packing machine, meat masala packing machine, sugar powder packing machine and pani puri masala packing machine.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Granules |
| Packaging Range | Upto 1kg |
| Filling Range | 250–500 g |
| Machine Type | Servo Driven FFS |
| Filling System | Multi-head Weigher |
| Packaging Type | Center Seal |
| Feeding System | Weigh Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packaging Speed | Upto 60 PPM |
| Pouch Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Power Consumption | Upto 3 kW |
| Contact Parts Material | SS 304 |
| Driven Type | Electric |
| Film Type | BOPP |
| Voltage | 440V/AC / Three Phase/ 50Hz |
| Pouch Format | Pillow Pouch |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Features | Nitrogen Flushing, Pouch Counter, Batch Coding, Outfeed Conveyor, Z-Type Elevator |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | SS304 |
| Usage/Application | Food Processing Industry |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Unit Get Latest Price
| Air Consumption | 2.5 Kw |
| Filling Range | 50 gm to 1000 gm,500 gm to 2000 gm |
| Brand | Genius |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
| Model Number | GE-60C |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Machine Power | 1 HP |
| Driven Type | Pneumatic |
| Sealing Type | PNUMATIC SEALING MACHINE |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440V/AC / Three Phase/ 50Hz |
| Weight | 300kg |
| Brand | GEM PACK |
| Pouch Capacity | 200 grams |
| Compressed Air Requirements | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Pouch |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Usage/Application | SUGAR POWDER PACKING |
| Horizontal Sealing Jaws Movement | PNEUMATIC SEALING JAWS |
| Programmable Logic Controller ( PLC ) | YES |
| HMI Touch Screen | YES |
| Vertical Sealing Jaws Movement | PNEUMATIC SEALING JAWS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440V THREE PHASE 1 |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Center Seal |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Power | 7.5 KW |
| Brand | GEM PACK |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India