Our product range includes a wide range of tablet packaging machine, manual auger filling machine and manual capsule counting machine.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 pcs/hr |
| Power | 1.5 kw |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V 50 HZ Single Phase, AC Power |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Easy to Operate / Less Servicing Required,Can be used for various products thus giving full utility.Looks Appealing, Easy to Install and Move
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Filling range | 100-1000 g |
| Filling speed | 10-20 fill/min |
| Head type | Single head |
| Hopper type | Agitated hopper |
| Power load | 2 kW |
| Contact material | SS304 |
| Phase type | Single phase |
| Packaging type | Bottle, Container, Jar, Pouch, Tin, Drum |
| Suitable material | Non free flow powder |
| Weight | Approx. 350 Kg: Main Structure: SS make |
| Machine type | Semi Automatic |
You can fill pre made pouches, bottles & jar with the help of this machine with weight accuracy. Production speed: Approx. 20 fills per min Filling Range: 50gm to 1000gm
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Capsule |
| Brand | Gempack |
| Capacity | 1500 capsules/min |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Voltage | 220 V |
| Power | 0.5 hp |
| Capsule Size | 00 |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Total Weight | Approx. 250 kg: Caster wheel: Yea |
| Automation Grade | Semi Automatic |
With the help of Our Manual Capsule Counting machine you can fill capsules bottles & pouches with 50, 100 & 200 capsules. Production: Approx. 10 to 15 bottles per min.
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India