Leading Manufacturer of semi automatic two head linear type weigh filler, two head weigher filler, multihead weigher lined carton packing machine, 04 linear head weigher machines, semi automatic filling machine and filling machine from Faridabad.
₹ 400000 / Unit Get Latest Price
| Power Consumption | 1 KW |
| Brand | Genius |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing Range | 1Kg to 5 Kg,5Kg to 10Kg |
| Production Speed | Approx 10-12 Bags per minute |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 2500000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Genius |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | SS-304 |
| Speed | 10 to 20 Drops Per Minute |
| No of Vibrator | 02 Nos |
| Filling Range | 200gm to 2 Kg |
| Weighing Control | 7'' Touch screen colored |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Genius |
| Weight | 2200 Kg |
| Rated Speed | 40-45 Carton Per Minute |
| Station | 14 Stations,22 Stations |
| Country of Origin | Made in India |
| Electric Supply | 220-440 Volt,Three Phase,50 Hz |
| Model Number | GE-22MH |
| Packing Range | 50gm,100gm,250gm & 500gm. |
| Variable Frequency Drive | 3 KW (Delta Make) |
| Power Required | 9 KW |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 350000 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | +/- 2-3 gms |
| Brand | Genius |
| Usage/Application | For filling granules |
| Display Type | Touch Screen |
| Features | Auto Calibration |
| Calibration Type | Load cell based |
| Voltage | 240 V |
| Material Grade | SS 304 |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Genius |
| Production Speed | Approx 10-12 Bags Per Minute (Depends upon quantity & product to be packed) |
| Voltage | 380 V |
| Packing Range | 1Kg-2 Kg,2Kg to 5 Kg,5Kg to 10Kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Unit
Semi Automatic two head linear weigher is suitable to fill granules products like tea, grains, rice, lentils, fertilizers etc in pre made pouches with accuracy.
₹ 800000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 50gm to 1kg |
| Filling Material | Granules |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 6 KW |
| Filling Range | 50 gm to 1000 gm, 500 gm to 2000 gm |
| Air Consumption | 6 CFM |
| Weight | Approx. 700 Kg |
| Brand | Genius |
| Voltage | 380 V |
| Machine Power | 5 HP |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 1200000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Genius |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 9KW |
| Packaging Type | Centre Sealing Pouches |
| Filling Range | 30gm,35gm & 40gm |
| HMI | 5.7" (Color touch screen) |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Packing Speed | Approx 60-70 Pouches per minute |
Minimum order quantity: 1 Unit
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India