Leading Manufacturer of toffee pouch packaging machine, macaroni packing machine, kadi patta pouch packing machine, corn flour packing machine, zipper pouch pick fill & seal machine with 10 head multi weigher and rice packing machine from Faridabad.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2500 Piece/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 7.5 KW |
| Phase | Three Phase |
| Brand | GEM PACK |
| Voltage | 440V/AC / Three Phase/ 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Paper |
| Packaging Type | POUCH |
| Pouch Capacity | 400 grams |
| Voltage | 440V/AC / Three Phase/ 50Hz |
| Compressed Air Requirements | YES |
| Sealer Heating System | PNEUMATIC SEALERS |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Dry fruits, Chips, Kurkure, Frymes,Baby rings, Namkeens , Puff Corns, Snacks, Macaroni, Pasta, Grains, Rice, Lentils, Tea, Sugar, Soya Chucks, Fertilizers, Semolina, Rice Powder and Others Regular and irregular Granules.
Packaging Range : 50gm to 1kg / 500gm-2kgs.
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Machine Power | 1 HP |
| Driven Type | Pneumatic |
| Voltage | 440V/AC / Three Phase/ 50Hz |
| Weight | 300kg |
| Brand | GEM PACK |
| Pouch Capacity | 50 grams |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2500 Pouch Per Hour |
| Pouch Capacity | 250 g |
| Brand | GEM PACK |
| Voltage | 440V THREE PHASE |
| Packaging Application | POWDER CORN FLOUR |
| Filler Type | SCREW BASED |
| Pouch Styles | PILLLOW TYPE PACKING |
| Power Consumption | 7.5 KW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Sticky Powders Like Flour, Spices, Heena Powder, Milk Powder, Cocoa, Coffee Powder, Protein Powder, Besan Etc.
Packaging Range: 50gm-1kgs/500gm-2kgs/1kg-5kgs/5kgs – 10kgs.
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50 Pouches/m |
| Brand | GEM PACK |
| Model Name/Number | PICK FILL & SEAL |
| Filler Type | MULTI HEAD |
| Pouch Style | PRE-MADE |
| Controlled Through | PLC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Automatic Grade | Automatic |
| Compressed air required | Yes |
| Digital Temperature Controller | Multispan |
| Automation Grade | Automatic |
| surface finish | Matt finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our Automatic collar type ffs machine with four head linear weigher is a suitable machine for packing 500gm & 1 kg rice, grains & lentils.
Production: Approx. 20 pouches per min.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Piece/Min |
| Usage/Application | SARSO DANA PACKING |
| Body Material | FOOD GRADE STAINLESS STEEL |
| Material To Be Processed | Seeds |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling Accuracy | CUP FILLING |
| Brand | GEM PACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | POWDER / GRAIN |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Usage/Application | Packaging |
| Feeding System | Cup Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Power | 1.5 KW |
| Brand | Gem Pack |
| Driven Type | Electric |
| Film Type | BOPP |
| Voltage | 220V 50Hz |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | SS304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Pouch |
| Pouch Type | Center Seal |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Free flowing Granules Like Tea , Suger, Rice, Grains, Lentils, Namkeens, Puff Corns, Seeds, Semolina, Fertilizers , Jeera, Rai Dana , Peanuts Etc.
Packaging Range: 10gm-250gm
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | POWDER / GRAIN |
| Filling Range | 50–100 g |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Usage/Application | Packaging |
| Feeding System | Cup Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Four Side Seal, Center Seal, Three Side Seal |
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Power | 1.5 KW |
| Brand | Gem Pack |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220V 50Hz Single Phase |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | SS304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Center Seal |
Minimum order quantity: 1 Piece
APPLICATION: Free flowing Granules Like Tea , Suger, Rice, Grains, Lentils, Namkeens, Puff Corns, Seeds, Semolina, Fertilizers , Jeera, Rai Dana , Peanuts Etc.
Packaging Range: 50gm-250gm
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 Piece/Hour |
| Packaging Type | Single |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V 50Hz Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Disposable Syringe, I.V. Fluid Set, Electrical, Cosmetics, Hardware, Bakery, Auto Ancillary, Personal Care, Biscuits, Cookies, Buns, Muffins, Sandwiches etc.
Packaging Range: One Unit / Pouch
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 70 Piece/Min |
| Usage/Application | MUSTARD SEEDS POUCH PACKAGING MACHINE |
| Material To Be Processed | Seeds |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | GEM PACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Usman Saif (Proprietor)
Genius Engineering Machines
Plot No.4-5, 16/2, Karkhana Bagh, Ind. Area, Main Mathura Road, Faridabad
Faridabad - 121002, Haryana, India